Doi tineri, de 22 și 35 de ani, din municipiul Craiova, urmăriți la nivel internațional pentru tentativă la omor, au fost prinsi in Craiova.
În cursul zilei de ieri, 23 iulie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au
organizat și desfășurat o acțiune pe linia persoanelor urmărite în temeiul legii ori față de care au fost dispuse măsuri preventive.
Astfel, în urma exploatării cu celeritate a unor date și informații, în municipiul Craiova,
polițiștii au depistat doi tineri, de 22 și 35 de ani, din municipiul Craiova, urmăriți la nivel
internațional, aceștia fiind cercetați pentru tentativă la omor.
Față de aceștia, autoritățile judiciare din Italia au emis mandate europene de arestare, în
vederea extrădării, pentru comiterea pe teritoriul acestui stat a infracţiunii de tentativă la omor.
Cei doi au fost preluați de polițiști și prezentați Parchetului de pe lângă Curtea de Apel
Craiova, care a emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, fiind introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.
Persoanele în cauză vor fi prezentate Curţii de Apel Craiova în vederea emiterii mandatelor de arestare.

